Meat Pie Meat Pie...
Apr. 5th, 2004 11:16 am![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Tonight I start making meat pies. I'm going to make nine of them this year: one for the deli, two for Brittany, three for me, and three going home for Easter (for my folks, my Nonny C, and my Nonny D).
I went to the Stop & Shop and the S&S deli today out in West Boylston. Man, that Stop & Shop is SO much better than the one in Lincoln Plaza. I bought the cheese I needed there, and I also picked up a package of Supreme table cheese (basket cheese)... I'm noshing on it for lunch today (yum).
I bought all the meats I'd need for the pies at S&S, my absolute favorite deli; I also picked up some ham and cheese for lunch, and some fresh Widoff's Italian and foccacia bread (it's like CRACK), as well as a sweet Irish soda bread from the bakery upstairs. Can you tell I didn't eat breakfast today?
I haven't bought everything I need yet (still have to get milk and eggs and pie shells), but I estimate the pies cost about $12.00 each to make (but I like to use high quality ingredients, so you get what you pay for). I'm keeping all my receipts so I can cost it all out better tomorrow.
If you got a low carb pie shell for it, you could call it Atkins Pie and sell them for $22.00 each. :)
I went to the Stop & Shop and the S&S deli today out in West Boylston. Man, that Stop & Shop is SO much better than the one in Lincoln Plaza. I bought the cheese I needed there, and I also picked up a package of Supreme table cheese (basket cheese)... I'm noshing on it for lunch today (yum).
I bought all the meats I'd need for the pies at S&S, my absolute favorite deli; I also picked up some ham and cheese for lunch, and some fresh Widoff's Italian and foccacia bread (it's like CRACK), as well as a sweet Irish soda bread from the bakery upstairs. Can you tell I didn't eat breakfast today?
I haven't bought everything I need yet (still have to get milk and eggs and pie shells), but I estimate the pies cost about $12.00 each to make (but I like to use high quality ingredients, so you get what you pay for). I'm keeping all my receipts so I can cost it all out better tomorrow.
If you got a low carb pie shell for it, you could call it Atkins Pie and sell them for $22.00 each. :)